Choinka 5 sposobow na

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka a indywidualnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego istnieje naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje dużo teorii, które mówią o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Zaś w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie używając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie tylko w Polsce, lecz więcej i oryginalnych krajach Europy oraz w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie trzymały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, ale w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak wszyscy, doświadczała zmian w grupie trendów traktujących jej przystrajania. Aczkolwiek nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, sposób ten szczególnie silnie zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz planujmy nadzieję, że nieprędko przeminie.