Czy przedsiebiorca musi posiadac kase rezerwowa

disolwerZobacz naszą stronę www

Kasy fiskalne novitus mała plus e to urządzenie rejestrujące obrót oraz kwotę podatku dochodowego i VAT, który jest należny za sprzedaż detaliczną. Urządzenie kasy rejestrującej jest elektroniczne.

Część kas fiskalnych nie posiada wbudowanej pamięci lub też nie nalicza danych za pomocą wbudowanej pamięci, bo użytkuje pamięć zewnętrzną. We Włoszech i Grecji kasy fiskalne przypominają te stosowane w Polsce, lecz są nieco inaczej zaprogramowane. Ustawą, która reguluje stosowanie kas fiskalnych przy rejestracji sprzedaży jest rozporządzenie Ministerstwa Finansów o obowiązkowym rejestrze sprzedaży detalicznej.

Ustawa ta obligatoryjnie nakłada na przedsiębiorcę obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej go w sposób elektroniczny oraz rozliczania się z należytym urzędem poprzez generowanie obowiązkowego raportu fiskalnego dobowego. Kasy fiskalne możemy podzielić na autonomiczne oraz na bazujące na komputerze. W przypadku tych pierwszych kas są one wyposażone w oprogramowanie wbudowane we wnętrze urządzenia elektronicznego. Kasy z wbudowanym systemem niezależnym posiadają wbudowany rejestr kodów PLU, a ich użytkownik może operować stawkami, nazwami, cenami oraz ewentualnie kodami kreskowymi znajdujących się w sprzedaży produktów. Niewątpliwą zaletą kas fiskalnych bazujących na komputerze jest zapewne możliwość większej ingerencji w dane, które możemy zmieniać za pomocą klawiatury komputera. Takie urządzenia są bardziej przyjazne w użytkowaniu, bowiem umożliwiają one połączenie wielu kas fiskalnych w jednym systemie kontrolowanym przez informatyka lub osobę przeszkoloną do obsługi programu fiskalnego.

Systemy bazujące na komputerze używają drukarek, które są sprzężone z kasą fiskalną i komputerem za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Bez względu na to jaki typ kasy fiskalnej wybierzemy pamiętajmy o tym, aby posiadać rezerwową kasę fiskalną. Rezerwowa kasa fiskalna jest niewątpliwą zaletą w przypadku awarii jednego z urządzeń rejestrujących. Zakupem dodatkowego urządzenia powinny być zainteresowane przede wszystkim duże sieci handlowe i usługowe, w których przypadku zakup dodatkowego urządzenie nie jest jakimś znaczącym wydatkiem, a dobro klientów jest najważniejsze. W przypadku mikroprzedsiębiorstw kwestie ekonomiczne mogą odegrać większą rolę.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl