Jak poprawic bezpieczenstwo w budynkach

Każdy budynek jest narażony na wybuch pożaru, a ryzyko zwiększa się wraz ze wzrostem najróżniejszej instalacji, która znajduje się w środku. Nie trzeba też dodawać, że często dochodzi też do zaplanowanych podpaleń, które potrafią wyrządzić ogromne straty materialne. Ogień jest potężnym żywiołem, który trawi wszystko, co napotka na swojej drodze.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, pozwalające na szybką interwencję w razie powstałego zagrożenia. Rozwój techniki sprawił, że mamy wiele urządzeń, które potrafią na czas zareagować, co daje szanse na poniesienie mniejszych strat lub czasami nawet wyjście z opresji. Jeśli chodzi o zagrożenie pożarem, to pomocne okazują się sygnalizatory.

Czym jest sygnalizator?

Sygnalizatory akustyczne są montowane wewnątrz budynku jako sygnalizacja pożarowa, czy też sygnalizacja alarmująca o złym stanie urządzeń. Składa się z wyprowadzeń do podłączenia napięcia zasilania oraz pinów, które umożliwiają wybranie odpowiedniego dźwięku alarmującego. Sygnalizator ma 4 rodzaje sygnałów akustycznych, a jako źródło dźwięku wykorzystuje przetwornik. Można oczywiście wyłączyć sygnał dźwiękowy i pozostawić sam sygnał optyczny. Takie urządzenia są montowane do sufitu lub ściany przy pomocy wkrętów i kołków rozporowych lub prze puszkę. Podczas uruchomienia sygnalizatory pobierają znaczne ilości prądu, więc należy używać wejść wysoko prądowych jako głównego źródło energii.
Na rynku są dostępne również takie sygnalizatory, które posiadają wbudowany akumulator. Dzięki podłączeniu akumulatora do napięcia 12V, mamy ciągłe podtrzymanie jego pracy bez regularnego przymusu ładowania go co jakiś czas.

Sygnalizatory na pasach

Najpopularniejszym zastosowaniem tego typu sygnalizacji, jest sygnalizacja przeciwpożarowa, która jest obowiązkowa w budynkach publicznych typu szkoła. Ale to nie jedyne zastosowanie.
Taka instalacja jest również montowana na przejściach dla pieszych, co bardzo ułatwia życie zarówno pieszym jak i kierowcom oraz daje w obu przypadkach poczucie bezpieczeństwa znacznie większe, niż na zwykłych przejściach, gdzie w każdej chwili może ktoś wejść na pasy nawet bez jakiegokolwiek wcześniejszego uprzedzenia czy zasygnalizowania.