Jak zalozyc wlasny lokal gastronomiczny

Przedsiębiorczy Polacy, którzy planują założyć swoją własną działalność, coraz częściej decydują się na stworzenie własnego lokalu gastronomicznego. O jakich rzeczach należy pamiętać, stawiając pierwsze kroki w tej branży?


Kapitał
Żeby założyć nawet mały lokal gastronomiczny potrzebujesz pieniędzy. Musisz wynająć, wyremontować i przystosować do użytku lokal w taki sposób, by spełniał on nie tylko wymagania klientów, ale również urzędników sanepidu. Przygotuj się na spore wydatki, bowiem poza aranżacją wnętrza lokalu, będzie również musiał kupić niezbędne wyposażenie i produkty.

Gastronomia wyposażenie – na co zwrócić uwagę?
Profesjonalny lokal gastronomiczny posiada odpowiednie zaplecze w postaci sprzętu i naczyń. Musisz zainwestować m.in. w zestaw noży, krajalnicę, zestawy garnków i przyrządów kuchennych, wyparzarkę do naczyń i sztućców i inne. Kupowany sprzęt powinien być trwały i niezawodny, ponieważ będziesz na nim nieustannie pracował.

kasy fiskalne kraków najtaniejSystemy ERP Comarch, enova, Sage, Systemy Fiskalne, Kasy, Wagi

Koncesje
Jeżeli planujesz serwować swoim gościom alkohol, musisz mieć na to odpowiednią koncesję. Takie zezwolenie na sprzedaż alkoholu wydają władzę gminy, w której zakładana jest działalność. Planując puszczać w swoim lokalu muzykę, musisz podpisać odpowiednią koncesję z ZAIKSem.

Wykwalifikowanie pracownicy
Na końcu pozostaje rekrutacja pracowników. Do pracy w lokalach gastronomicznych uprawnione są osoby, które posiadają dyplom szkoły wyższej lub średniej uprawniający do wykonywania zawodu. Pracownik musisz przejść szkolenie BHP oraz zostać przeszkolony w zakresie odpowiedniego i bezpiecznego korzystania z urządzeń gastronomicznych. Najważniejsze jednak, by posiadał książeczkę sanepidowską, w której potwierdzony będzie jego dobry stan zdrowia uprawniający do pracy w kuchni. Warto pamiętać, że kontrola sanepidowska sprawdza nie tylko stan lokalu, ale również kontroluje, czy pracownicy mają aktualne badania oraz czy posiadają wszystkie niezbędne kwalifikacje.