Najwazniejsze rozporzadzenia ministra odnosnie kas fiskalnych

Rok 2015 roku przyniósł zmiany dla lekarzy prowadzących działalność gospodarczą. Od 1 marca ubiegłego roku w prawie wszystkich gabinetach pojawiły się kasy fiskalne elzab mini e. Lekarze rozliczający się z pacjentami zostali zobowiązani wszystkie przychody ewidencjonować za pomocą tego urządzenia. Mimo protestów środowisk medycznych rozporządzenie ministra w sprawie kas fiskalnych zostało wprowadzono w życie.

Podnoszono zarzut, że wizyty domowe będą niemożliwie, a emerytowani lekarze zrezygnują z prowadzenia działalności, z powodu trudności z obsługą kasy. Zarzuty okazały się chybione. Sprzedawcy kas mają w swojej ofercie zarówno małe, mobilne urządzenia, jak i duże przeznaczone dla gastronomii i handlu. Nie można również zgodzić się ze stwierdzeniem, że obsługa kasy jest skomplikowana. Przykładem właśnie mogą być usługi medyczne. Lekarz świadczący usługi ratujące życie, wystarczy, że na kasie będzie miał zaprogramowane 2 lub 3 pozycje. Dodatkowym obowiązkiem jest tylko wydrukowanie raportu dobowego oraz miesięcznego. Ponadto raz na dwa lata musi być przeprowadzony przegląd kasy, przez upoważnionego do tego serwisanta.

Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów nie tylko gabinety lekarskie zostały zobligowane do wprowadzenia kas fiskalnych, Do pozostałych grup zawodowych posiadających te urządzenia od ubiegłego roku, bez względu na wysokość obrotów zaliczymy między innymi:
– prawników,
– księgowych,
– mechaników samochodowych,
– fryzjerów,
– kosmetyczki.

Obowiązujące obecnie rozporządzenie traci moc 31 grudnia 2016 roku. Najprawdopodobniej w roku 2017 wszyscy przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż i świadczący usługi na rzecz osób fizycznych
nieprowadzących działalność gospodarczą. Jak twierdzi Ministerstwo Finansów jest to jedyny sposób na walkę z szarą strefą w handlu i usługach.

Nasuwa się pytanie, czy w latach następnych również będzie można skorzystać z ulgi na zakup kasy. Obecnie wynosi ona 700 zł. Może z niej skorzystać każda osoba, która w terminie zainstalowała kasę oraz prawidłowo powiadomiła o tym urząd skarbowy. Urząd skarbowy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o zwrot 700 zł. Czy będzie można skorzystać z tej ulgi w latach następnych, wyjaśni się jak Ministerstwo opublikuje nowe rozporządzenie.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl