Rozne rodzaje plytek bezpieczenstwa

Płytki bezpieczeństwa są również określane mianem głowic bezpieczeństwa. Udzielając odpowiedzi na pytanie: “co to jest płytka bezpieczeństwa” lub ” bursting discs “należy dokładnie sprecyzować ich przeznaczenie i zastosowanie. Zadaniem płytek bezpieczeństwa jest zabezpieczenie urządzeń procesowych lub aparatów przed zbyt dużym spadkiem lub wzrostem ciśnienia.

Z uwagi na zdecydowanie niższą cenę płytki bezpieczeństwa stanowią doskonały zamiennik dla zaworów bezpieczeństwa. W praktyce stosuje się układy mieszane, w których jako rodzaj zabezpieczenia stosuje się zarówno płytki bezpieczeństwa, jak i zawory bezpieczeństwa. Płytka, która zostanie zamontowana bezpośrednio pod zaworem bezpieczeństwa jest w stanie uchronić go przed korozją wywołaną działaniem czynników atmosferycznych, zabrudzeniami itp. Płytki, jako tańsza alternatywa dla zaworów niekoniecznie muszą być poddane testom, które są przeprowadzane każdego roku przez UDT.

Największą popularnością cieszą się najprostsze i najmniej zaawansowane technologicznie płytki. Są to modele, które posiadają specjalne nacięcie. Jeżeli tylko dojdzie do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to [płytka automatycznie pęka, dzięki czemu możliwe jest zapobieżenie wybuchom.

W sprzedaży dostępne są również płytki bezpieczeństwa, które są nacinane w sposób laserowy. Mogą mieć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym , spożywczym, kosmetycznym itp. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko niekontrolowanej, niespodziewanej awarii (uszkodzenia) urządzeń i systemów związanej z nadmiernym wzrostem ciśnienia we wnętrzu poszczególnych instalacji.