System optyczny schmidt cassegrain

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do malowania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy umieszczają się zwykle z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie przetwarzane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w moc rzeczach nauki do badań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. I w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy podawane są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w zespole optycznym (niekiedy wymienia się je więc mikroskopami świetlnymi), są również grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z myśli ścisłych. Badany obiekt uważany jest wręcz przez okular bądź na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest stwierdzona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi zespolona z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we nowych mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.