Tlumacz zawod przyszlosci

Po zdanej maturze zwykle przychodzi pora na złożenie podania o przyjęcie na wyższą uczelnię. Większość maturzystów już od dawna ma upatrzone kierunki, na których chciałaby studiować i rozpoczynać swoje kariery. Dla tych niezdecydowanych jest to najgorętszy okres, ponieważ od ich wyboru może zależeć ich przyszłość.


Jeśli ktoś jeszcze nie wybrał kierunku studiów i zależy mu na dobrej pracy po ich ukończeniu, może w ciemno składać papiery na którąś z uczelni filologicznych. Ukończenie takiej specjalizacji bardzo bowiem ułatwi zdobycie zawodu tłumacza przysięgłego.
O tym jak ważny i dobrze płatny jest to zawód można się łatwo przekonać wyszukując w Internecie np, “biuro tłumaczeń Warszawa“. Ilość wyników jakie zwróci nam wyszukiwarka dobitnie świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tego rodzaju usługi. Co prawda na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tak duża konkurencja uniemożliwia godziwe zarabianie, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że pracy dla tłumacza nie zabraknie nigdy. Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze tłumaczenie jakiekolwiek tekstu to proces dość czasochłonny i jeden człowiek nie jest w stanie wykonać zbyt dużej ilości zleceń. Z tego powodu biura tłumaczeń współpracują zwykle z kilkoma osobami, które i tak są zawalone pracą.
Po wtóre kwitnący handel z krajami członkowskimi Unii Europejskiej wymusza obieg dokumentów w różnych językach. Skutkuje to koniecznością każdorazowego tłumaczenia np. faktury czy umowy przez przedsiębiorców, a warto pamiętać, że nie koniecznie musi to być tłumaczenie przysięgłe. W takiej sytuacji sekretarka, choćby perfekcyjnie znała język obcy, na nic się tu nie zda.
Trzecim, bardzo ważnym źródłem dochodu dla tłumacza jest translacja dokumentów prawniczych i technicznych. W tym przypadku, oprócz znajomości języka, należy też posiadać dość szczegółową wiedzę z zakresu jakiego dotyczy dokument. Trzeba tu dodać, że takich osób, które opanowały jednocześnie kilka dziedzin nie jest zbyt wiele, co sprawia, że na konkretnych niszach konkurencja jest praktycznie żadna. Przekłada się to oczywiście na cenę tekstu i co za tym idzie także na wynagrodzenie tłumacza.
Zatem jeśli nie masz pomysłu na swoją karierę, masz talent do języków, to śmiało wybieraj studia filologiczne.