Urzadzenia kuchenne czy naprawde sa nam potrzebne

Każda pani domu z podziwem patrzy na oglądane w telewizji wielofunkcyjne roboty kuchenne, maszyny do wyciskania soków, urządzenia do pieczenia chleba, parowary, szybkowary oraz inne gadżety w typie „must have”. Wydaje nam się, że takie sprzęty odmienią naszą kuchnię, czy są nam one jednak naprawdę potrzebne?

Przydatne urządzenia kuchenne podpatrujemy zwykle w programach kulinarnych lub w reklamach telewizyjnych. W tym momencie zaczynamy myśleć, że posiadanie takiego gadżetu bardzo ułatwiłyby nam przygotowywanie posiłków, czyniąc je jeszcze smaczniejszymi i zdrowszymi. Zaczynamy odkładać pieniądze w celu zakupu upatrzonego sprzętu, obiecując sobie, że będziemy go z pewnością bardzo często używać. Spodziewamy się, że dana maszyna zrewolucjonizuje całą naszą kuchnię, a pośrednio poprzez zmianę naszej diety wpłynie na jakość naszego życia. Z pewnością maszyna próżniowa jest niezbędnym dodatkiem w każdej kuchni, dzięki czemu będziemy mogli przechowywać zakupione, bądź ugotowane produkty w hermetycznych opakowań które zapewnią nam świeżość i przedłużą datę spożycia.

Często jednak po zakupie danego urządzenia i początkowym zachwycie okazuje się, że… nasza wymarzona maszyna do wyciskania soków czy wielofunkcyjny robot kuchenny stoją bezczynnie. Przez kilka lat przekładamy je jedynie z kąta w kąt, wycierając z kurzu i obiecując sobie, że na pewno kiedyś zaczniemy ich używać… jednak ten moment zazwyczaj nigdy nie nadchodzi. Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim ciężko nam zmienić kuchenne nawyki i przyzwyczaić się do regularnego używania konkretnego urządzenia. Każda pani domu posiada już określone zwyczaje, jeśli chodzi o przygotowywanie potraw, od których odejście stanowi dodatkowy wysiłek. Warto jednak popracować nad swoimi kuchennymi rytuałami i zacząć systematycznie używać nagromadzonych przez lata sprzętów kuchennych. W ramach wdrażania nowych nawyków warto przypiąć sobie na lodówce karteczkę przypominającą o posiadaniu konkretnego sprzętu. Pomóc może także ustawienie go w widocznym miejscu po uprzednim dokładnym umyciu – w ten sposób nasze urządzenie będziemy mieli zawsze pod ręką, w każdej chwili gotowe do użycia. Wypracowanie w sobie takich nowych nawyków pozwoli regularnie używać kupionych wieki temu akcesoriów kuchennych – z ich pomocą nasze gotowanie może stać się dużo szybsze i przyjemniejsze.