Wychowanie dzieci bibliografia

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim wnika do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w układzie młodego człowieka: że stanowić dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź też w kontakcie ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż stanowi właściwie często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Przecież w wypadku osób przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości natury również jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem zupełnie normalnym. W porządku ciąży to mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy przychodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie wrzuca to natomiast faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej matki mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym kwartale ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W następnym trymestrze może doprowadzić do powstawania wad rodzonych, i w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i cen odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno żyje w momencie zajścia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był brak żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami pełniącymi jego ilość. Bardzo rzadko stosuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest więc przecież ważna o moc silniejsza niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy konieczna będzie i transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w sytuacjach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej wyrazami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, stanowiąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może dać do dużych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.